Disciplinární komise Českého florbalu (DK) se zabývala podnětem, který byl podán na zákrok florbalisty FBC Ostrava Lukáše Herblicha v osmifinálovém utkání Poháru Českého florbalu, po jehož zásahu byl zraněn obránce Vítkovic Jakub Hubálek. DK nakonec po projednání celé situace rozhodla o potrestání Herblicha zastavením závodní činnosti na dva měsíce. Do 3. března tak nesmí tento hráč nastoupit do žádného utkání organizovaného Českým florbalem.
Odůvodnění
DK po prostudování podaného podnětu, písemných vyjádření rozhodčích, delegáta, hráčů Lukáše Herblicha (FBC ČPP Bystroň Group Ostrava) a Jakuba Hubálka (1. SC TEMPISH Vítkovice NATIOS), lékařské zprávy Jakuba Hubálka a zhlédnutí videozáznamu z utkání dospěla k následujícímu. Ve čtrnácté minutě druhé třetiny po sražené střele padal míč do prostoru velkého brankoviště, kde se pro něj natahoval vstávající brankář Ivo Sikora (FBC ČPP Bystroň Group Ostrava) a zároveň jej chtěl dorážet na hraně velkého brankoviště stojící Jakub Hubálek, který čekal až míč spadne do výšky kolen. Ivo Sikora zvládl míč chytit dříve. K čekajícímu Jakubu Hubálkovi přistoupil Lukáš Herblich a úderem předloktím do horní části zad srazil Jakuba Hubálka proti vstávajícímu Ivu Sikorovi. Po tomto zákroku skončili na zemi Jakub Hubálek a Ivo Sikora. Hra byla ve stejnou chvíli zastavena, a to z důvodu seknutí Iva Sikory Markem Bräuerem (1. SC TEMPISH Vítkovice NATIOS), které bylo posouzeno rozhodčími jako nedovolený zákrok. Během utkání rozhodčí přestupek Lukáše Herblicha nezaregistrovali a incident byl projednáván u DK na základě dodatečného podnětu.
V tomto případě zákrok vyplynul z přirozené herní situace, kdy stál Jakub Hubálek na hraně velkého brankoviště a čekal na příležitost dorážet padající míč a bránící Lukáš Herblich se nacházel krok za ním ve větší vzdálenosti od brány. Lukáš Herblich si musel být vědom, že vzhledem k aktuální situaci na hřišti, se Jakub Hubálek nachází ve velmi výhodné pozici, pokud by se Ivo Sikora nedostal včas k míči nebo jej nezachytil, měl by Jakub Hubálek možnost dorážet osamocen v prostoru velkého brankoviště. Proto se Lukáš Herblich snažil zabránit Jakubu Hubálkovi v případné dorážce. Hráč v prostoru před bránou v pozici Jakuba Hubálka musí očekávat, že k němu budou soupeři přistupovat a snažit se mu zabránit v dorážení míče z nebezpečné pozice, nicméně nemůže být připraven na situaci, kdy jej hráč ve vysoké intenzitě zasáhne úderem předloktím do zad. Podle DK bylo přirozené, že Lukáš Herblich chtěl zabránit Jakubu Hubálkovi v dorážení míče z bezprostřední blízkosti své brány, avšak způsob provedení obranného zákroku ze strany Lukáše Herblicha byl nevhodný a zcela nepřiměřený herní situaci. Lukáš Herlblich si musel být vědom, že atakuje Jakuba Hubálka nedovoleně, když se nesnažil svést se soupeřem souboj “rameno na rameno”, ale vedl kontakt předloktím do zad soupeře, na což se soupeř neměl možnost připravit. Lukáš Herblich si musel být vědom také toho, že si v brankovišti jde pro míč brankář Ivo Sikora. Proto došla DK závěru, že vzhledem ke směru pohybu Iva Sikory a jasným přehledem o dění před sebou ze strany Lukáše Herblicha, si musel být Lukáš Herblich vědom, nebo alespoň nedbal faktu, že svým úderem do zad Jakuba Hubálka strčí ve vysoké intenzitě na svého brankáře, což je náraz, který v ten moment nemohl očekávat ani Jakub Hubálek ani Ivo Sikora a oba zmínění tedy neměli možnost se na takový střet jakkoliv připravit. Takovéto střety mohou být zdraví nebezpečné pro hráče v poli i pro brankáře.
V tomto případě došlo ke zranění Jakuba Hubálka, a to konkrétně ke zlomenině nosu, jak vyplývá z lékařské zprávy z Traumatologické ambulance FNO Ostrava a Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FNO Ostrava, kde byl Jakub Hubálek ještě v den utkání ošetřen. DK považuje charakter zranění, jako je zlomenina nosu, za míru zranění, kterou je třeba klasifikovat dle Sazebníku trestů pro jednotlivce bodu 3. písm. a) II. DŘ jako zákrok se zraněním. Tato klasifikace případu je v projednávaném případě Lukáše Herblicha důležitá z pohledu rozhodování o výši trestu. V případě, že se hráč dopustí zákroku vedoucího k disciplinárnímu potrestání, kdy tento zákrok způsobil zranění soupeři, pak Sazebník trestů pro jednotlivce stanoví rozpětí sazby pro zastavení závodní činnosti pro hráče na 2 až 12 měsíců. Je zde tedy, na rozdíl od zákroků, které nezpůsobí zranění, stanovena minimální výše trestu zastavení závodní činnosti.
Při zvažování výše trestu Lukáše Herblicha přihlédla DK i k polehčujícím okolnostem dle bodu 5.2. DŘ, a to zejména že Lukáš Herblich při jednání s DK plně spolupracoval a napomohl tedy svým vyjádřením k objasnění případu. DK dále přihlédla k polehčující okolnosti, že Lukáš Herblich nebyl v posledních dvou letech disciplinárně trestán a jeho dosavadní chování se tak dá považovat za řádné. DK rovněž přihlédla k omluvě Lukáše Herblicha Jakubu Hubálkovi prostřednictvím sociální sítě, kterou DK považuje za upřímný projev lítosti Lukáše Herblicha nad jeho jednáním.
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem, a s ohledem na represivní a zejména pak preventivní charakter, které by mělo rozhodnutí DK dle bodu 1.3. DŘ naplňovat, se v tomto případě rozhodla DK udělit Lukáši Herblichovi trest zastavení závodní činnosti na 2 měsíce, což je trest na nejnižší hranici možné sazby dle Sazebníku trestů pro jednotlivce, bodu 3. písm. a) II. DŘ.